29 Ocak 2015 Perşembe

'Ezo ile Teo Bale Öğreniyor'

Geçtiğimiz aylarda Tan Sağtürk Akademi'de sevgili Hassas Anne Ece'nin öncülüğünde
Edu Kids&Tan Sağtürk iş birliğiyle piyasaya çıkan 'Ezo ile Teo Bale Öğreniyor' Bale Kartlarının tanıtım toplantısındaydık.


Hali hazırda pek çok yerde satışta olan kartların ne kadar güzel olduğundan uzun uzadıya bahsetmeyeceğim.Aldığınızda ne kadar müthiş ve özenilerek hazırlandığına zaten şahit olacaksınız.Benim burda bahsetmek istediğim konu sevgili Tan Sağtürk'ün mesleğinin zorluklarından ya da keyifli taraflarından söz ederken gözlerinin nasıl parladığı...1999 yılında Tan Sağtürk Bale ve Dans Eğitim Merkezini kurarak aldığı eğitimi genç nesillere aktarmayı hedeflemiş ve bu anlamda Türkiye'de ilklere imza atmış bir isim Tan Sağtürk. Bale ve Dans eğitimine müzik,tiyatro,çağdaş sirk sanatları,fotoğrafçılık,bilinç ve farkındalık gibi branşları da ekleyerek Türkiye'de 12 yeni şube açmış,İstanbulda bulunan 9 şubesine ek olarak,Trabzon'da 1,İzmir'de 2 şubenin yanı sıra;
Ankara,İzmit,Adapazarı,Samsun,Gaziantep,Mardin,Kayseri,Diyarbakır,Kıbrıs,Kahramanmaraş ve Elbistan gibi Anadolu'daki bir çok sanat okuluna destek vermeye devam ediyor... Kendisi aynı zamanda Fransa'da 'Ömür Boyu Kontrat'a hak kazanan 15 dansçıdan biri.
İşine böylesine tutkuyla bağlı bir sanatçının çocuklar için nasıl projelere imza attığını ve çabasını hepimiz biliyoruz.


Edu Kids ise çocuklar için eğlenceli bir o kadarda eğitici oyun kartları hazırlıyor.Kartlar konularında uzman pedagog ve eğitimcilerden destek alınarak tasarlanıyor.Tasarım aşamasında konusuyla fazla karmaşık olmaması,çocuğun ister tek başına ister arkadaşlarıyla birlikte grup halinde rahatlıkla oynayabileceği,hafif ve kolay toplanabilir ürünler olmasına özen gösteriliyor.
Tan Sağtürk ve Edu Kids buluşması ise çok uzun çalışmalar ve araştırmalar sonucu gerçekleşmiş.Bale kartlarının üzerinde Bale hareketleri tek tek resmedilmiş.
Çizimler Esra İlter Demirbilek 'e ait.Kendisi bu çalışmadan sonra Bale hakkında epey bilgilendiğini söylüyor.Bale sanat dalları arasında en fazla disiplin ve her anlamda yoğun çaba gerektiren bir bölüm.
İlkokul dönemimde sınıfımıza dalıp patates seçer gibi öğrenci toplayan Bale öğretmenimiz sırf gövdem kısa bacaklarım uzun diye benim isteyip istemediğimi bile sormadan ailemle görüşüp dans grubuna almıştı.Tek güzel yanı derslerden kaytarıyor oluşumdu.Onun dışında her gün acıyan parmak uçlarım,bacaklarım ve zorlandığımı bir türlü anlatamamaktan kaynaklı sıkıntılarım yüzünden uzun zaman Bale hakkında konuşmamış ilerde bir çocuğum olursa Bale yapmasını engelleyeceğim'e kadar getirmiştim olayı.Ta ki bunu Tan hocaya anlatıp onun müthiş bakış açısına ve yorumlamasına tanık olana kadar.Sanıyorum o dönem 'Ezo ve Teo' olsaydı hayatımda,yaşadığım o ince sızılar yerine daha keyifli bir süreç yaşabilirdim.
Etrafımda çocuğunun Bale eğitimi almasını isteyen o kadar çok ebeveyn var ki,bu yazıyı özellikle onlar için paylaşmak istedim.'Ezo ile Teo Bale Öğreniyor' Bale Kartları'nın yazar geliri,bana da konservatuvarda okuduğum dönem maddi destek sağlamış çok değerli bir vakıf olan,Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na bağışlanmıştır.
http://tansagturkakademi.com
http://edukids.com.tr/ezo-ile-teo-bale-ogreniyor.html
http://www.tegv.org


4 yorum:

 1. Harika bir yazı olmuş, ellerine sağlık. İyi ki geldin çok teşekkürler Ece

  YanıtlaSil
 2. Canımm çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Çok keyifliydi okumak, eline sağlık! Ve Ececim'e de daveti için tekrar teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tülaycığım çok teşekkürler,sevgiler...

   Sil